Domowe wina z winogron nie cieszą się w Polsce taką popularnością jak na południu Europy. Jeśli jednak mamy nadmiar tych owoców w domowym ogrodzie i wolny baniak, to możemy się pokusić na zrobienie winnego rarytasu.

Składniki:
* 10 kg winogron
* 3,5 kg cukru
* Drożdże winne Tokaj lub Madera
* 5 litrów wody

Dwa ? trzy dni przed właściwym nastawieniem wina przygotowujemy tzw. matkę drożdżową. Sposób jej wykonania zazwyczaj znajduje się na opakowaniu drożdży winiarskich. W skrócie polega to na wsypaniu suszu drożdżowego do niewielkiego słoika / butelki z ciepłą wodą i dodaniu pożywki winiarskiej oraz cukru. Pojemnik taki przykrywamy gazą i odstawiamy na 2 ? 3 dni w ciepłe miejsce aby drożdże się namnożyły. Pamiętać należy żeby matki drożdżowej nie wystawiać na słońce.

Winogrona na wino z winogronWracamy do właściwego przygotowania wina. Wodę przegotowujemy i zostawiamy do ostygnięcia. Winogrona myjemy a następnie miażdżymy i wkładamy do baniaka. Do przegotowanej wody wsypujemy 2 kilogramy cukru i mieszamy do całkowitego rozpuszczenia. Wodę wraz z matką drożdżową wlewamy także do baniaka i zamykamy korkiem wraz z rurką fermentacyjną. Po dwóch dniach wsypujemy pozostałe 1,5 kg cukru. Możemy także dodać nieco rodzynków.

Po miesiącu burzliwej fermentacji wino zlewamy, usuwamy moszcz i pozostawiamy wino na kolejny miesiąc do tzw. fermentacji spokojnej. Wino możemy rozlać do butelek po całkowitym zaprzestaniu fermentacji ? kiedy rurka już nie ?bąbelkuje?. Przed zlaniem wina do butelek możemy go dosłodzić cukrem w zależności od tego czy chcemy otrzymać wino półwytrawne, czy słodkie.