Z mirabelek można robić wyśmienity dżem, soki i kompoty. Dzisiaj jednak z mirabelek zrobimy nalewkę.

Składniki:

  • 1,5 kg żółtych mirabelek
  • 1 kg cukru
  • 0,5 litra spirytusu 95%
  • 0,5 litra wódki czystej 40%

Mirabelki myjemy a następnie pestkujemy. Trzeba przyznać, że jest to dość pracochłonne zajęcie ale późniejszy smak nalewki wynagrodzi nam ten trud w 100% 😉 Najlepiej poprośmy kogoś o pomoc: w dwie lub trzy osoby pestkowanie pójdzie znacznie szybciej i przyjemniej. Do pestkowania przydatny jest mały nożyk – przekrawamy śliwkę wzdłuż z obu stron, miąższ wrzucamy na wagę, a pestki odrzucamy. Musimy wypestkować tyle mirabelek, żeby waga wskazywała nam 1 kilogram miąższu.

Najtrudniejszy etap za nami 🙂 Teraz wystarczy mirabelki wsypać do słoja (przy tych proporcjach najlepszy będzie słój około 3-litrowy i zasypać je cukrem. Ostatnią czynnością w tym etapie jest zalanie owoców wódką i spirytusem. Słój zakręcamy (pod nakrętkę można podłożyć kawałek papierowego ręcznika) i odstawiamy na okres 1 miesiąca na okienny parapet. Od czasu do czasu potrząsamy słojem, żeby cały cukier się rozpuścił.

Po tym okresie nalewkę zlewamy do butelek i odstawiamy w chłodne i ciemne miejsce na co najmniej pół roku. Owoce pozostałe w słoju możemy ponownie zasypać cukrem. Cukier rozpuści się „wyciągając” z owoców alkohol. Zlewamy go także do butelek i odstawiamy do leżakowania.