Jajka barwione na brązowoJednym ze sprawdzonych domowych przepisów na barwienie wielkanocnych jajek jest ich gotowanie w wywarze z łupin cebuli. Jajka zafarbujemy w ten sposób na piękny, bordowy kolor.

Składniki:
* łupiny cebuli
* 5 – 6 jajek
* łyżka octu 10%
* kilka kropel oleju

Przygotowanie wywaru z łupin cebuli

Najpierw zajmiemy się przygotowaniem wywaru z łupin cebuli. Potrzebujemy więc do tego oczywiście samych łupin (ich ilość zależy od ilości jajek jakie chcemy zafarbować). Przyjmijmy więc, że chcemy zafarbować 5 – 6 jajek. Do litrowego garnka wkładamy łupiny z około 10 średnich cebul, przy czym im więcej ich damy, tym intensywniejszy powstanie kolor wywaru i kolor jajek.

Jajka barwione w wywarze z łupin cebuliŁupiny zalewamy wodą, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy przez 15 minut. Po kwadransie odstawiamy do przestygnięcia. Jeśli nam się nie spieszy, to możemy wywar zostawić na kilka godzin – wtedy dobrze „naciągnie”. Nie jest to jednak konieczne. Wywar przecedzamy na sicie, a zużyte łupiny cebuli możemy już wyrzucić.

Gotowanie jajek w wywarze z łupin cebuli

Jajka przeznaczone do farbowania powinny być czyste, umyte pod bieżącą wodą bez śladów tłuszczu i innych zanieczyszczeń. Jajka wkładamy do wywaru z łupin cebuli, dodajemy łyżkę octu 10%, doprowadzamy do wrzenia i od tego momentu gotujemy przez 6 – 7 minut. Jajka ugotują się nam na twardo, a skorupki zyskają piękny, brązowy kolor.

Jajka delikatnie wyciągamy łyżką, tak aby ich nie podrapać (gorące są dość czułe na zarysowania) i układamy na szmatce do ostygnięcia. Po ostygnięciu możemy je ponacierać szmatką zmoczoną kilkoma kroplami oleju – będą wtedy ładnie błyszczeć i pięknie się prezentować w wielkanocnym koszyku 🙂

Jajka barwione w herbacie, Jajka barwione w hibiskusie, Jajka barwione w młodym życie