Kanie marynowaneJak marynować kanie? Podobnie jak inne grzyby, choć jest też przepis na kanie marynowane w panierce ale o tym może kiedy indziej… W tym miejscu przedstawimy tradycyjny sposób.

Składniki:
* 0,5 kg kani (najlepsze są młode, jeszcze nierozwinięte)
* szklanka octu 10%
* 2 szklanki wody (może być 3 jeśli nie przepadamy za zbyt intensywnym posmakiem octu)
* marchewka
* cebula
* łyżka soli
* 2 łyżki cukru
* listki laurowe
* ziele angielskie
* czosnek

Obieramy kapelusze kani ze skórki, wykręcamy ogonki – najlepiej ciemny czubek kani obciąć nożem, wtedy nóżka sama wyskoczy. Większe kapelusze po obraniu dzielimy na części, małe pozostawiamy w całości.

Kanie wrzucamy do garnka i gotujemy przez 10 minut w lekko osolonej wodzie. W międzyczasie przygotowujemy zalewę oraz słoiki, które myjemy i wyparzamy w gorącej wodzie.

Jak marynować kanieZalewę do marynowania kani przygotowujemy następująco: Do rondelka wlewamy szklankę octu i 2-3 szklanki wody, dodajemy cukier i sól. Doprowadzamy do wrzenia.

Obgotowane kanie przepłukujemy wodą i odsączamy na durszlaku. Gdy nadmiar wody odcieknie przekładamy do słoików. Do każdego słoika dodajemy 2-3 plasterki marchewki, nieco cebuli, pół ząbku czosnku, 2-3 ziarna ziela angielskiego (mogą też być ziarenka czarnego pieprzu). Zawartość słoików zalewamy gorącą zalewą, zakręcamy i pasteryzujemy przez 15 minut.

Po miesiącu możemy się delektować marynowanymi kaniami.