Zupa z kaniKanie to wspaniałe grzyby jadalne. Najbardziej popularnym sposobem ich przyrządzenia są kotlety z kani i w zasadzie na tym większość osób poprzestaje. Używanie kani do innych potraw uważane jest przez niektórych za profanację tego smakowitego grzyba. Tymczasem można je przyrządzić na jeszcze inne sposoby i wcale gorzej nie smakują! Znakomitym przykładem jest tutaj wyśmienita zupa z kani na rosole – flaczki z kani. Jeśli więc kotlety z kani już nam się przejadły, warto przyrządzić flaczki.

Składniki do flaczków z kani:
* 6 – 7 dużych kań lub odpowiednio więcej mniejszych
* 3 średnie cebule
* 1/3 kostki masła
* 0,5 litra rosołu lub bulionu z kostki
* 1 marchewka
* 1 korzeń pietruszki
* (ewentualnie) mięso kurze
* sól, pieprz do smaku
* majeranek

Flaczki z kaniCebulę kroimy w kostkę i podsmażamy w woku lub głębokiej patelni przez 6-7 minut. Wykręcamy ogonki grzybów, kapelusze obieramy ze skórki i kroimy je w paski szerokości mniej więcej jednego centymetra. Małe kanie, których kapelusze są jeszcze kuliste, możemy pokroić na ładne krążki. Pokrojone kanie dodajemy do cebuli, mieszamy i smażymy przez 5 minut. Kanie szybko tracą na objętości i ładnie przy tym skwierczą 😉

Do przygotowania flaczków, najlepiej wykorzystać gotowy już rosół z kury (np. pozostałość po niedzielnym obiedzie). W takim rosole mamy zazwyczaj już ugotowaną marchewkę i pietruszkę a także kurze mięso. Jeśli nie mamy gotowego rosołu to możemy przygotować bulion z kostek rosołowych i osobno ugotować marchewkę i pietruszkę.

Ugotowane warzywa kroimy w kostkę. Mięso kurze dzielimy na paseczki (wzdłuż włókien). Dodajemy rosół do cebuli z kanią, a następnie marchewkę, pietruszkę i ewentualnie mięso. Na samym końcu dodajemy pieprz oraz majeranek. Po zagotowaniu sprawdzamy czy flaczki są odpowiednio doprawione i w razie potrzeby dodajemy soli lub pieprzu.

Zupę flaczkową z kani podajemy na gorąco z pieczywem. Jest naprawdę wyborna.