Kasztany jadalneDziś trochę egzotyczne, jak na polskie warunki danie. Dowiemy się jak przyrządzić kasztany jadalne. A właściwie to jak je upiec, bo przepisów na wykorzystanie kasztanów w kuchni jest całkiem sporo. Pieczenie kasztanów jest najprostszym i najszybszym sposobem na ich przyrządzenie.

Składniki:
* Kasztany jadalne

Starsze kasztany mogą być z pleśnią w środku. Kupując kasztany zwracajmy więc uwagę aby były dorodne: ciemne, błyszczące i bez zapadających się boków.

Nacinanie kasztanówKilkanaście, kilkadziesiąt kasztanów nacinamy nożem „na krzyż” od ostrego końca kasztana do podstawy. Należy zwrócić uwagę, żeby nóż był z ostrym zakończeniem. Krojenie innym nożem, może się skończyć niezbyt dobrze dla naszych palców.

Pieczone kasztany jadalne

Rozgrzewamy piekarnik do 200 – 220 stopni Celsjusza, ponacinane kasztany umieszczamy na blasze i umieszczamy w piekarniku na 20 minut. W połowie pieczenia wstrząsamy tacką, tak żeby kasztany poodwracały się na drugą stronę.

Kasztany wyjmujemy i obieramy z łupinek. Prawidłowo upieczone powinny być miękkie w środku, a na zewnątrz lekko chrupiące, złotawego koloru.

Pieczone kasztany są dobre jako przekąska do piwa. Ciepłe kasztany można jeść z odrobiną masła, lub lekko posolone. Bez dodatków są słodkie w smaku.