Nalewka z pigwy i mioduPrzypominająca małe, żółte jabłuszka pigwa nadaje się znakomicie na nalewki. W połączeniu z miodem daje naprawdę wyborny w smaku trunek.

Składniki:
* 1,3 kg owoców pigwy
* 0,5 litra spirytusu 96%
* 0,5 litra wódki czystej 40%
* 1 kg płynnego miodu pszczelego

Dojrzałe owoce pigwy dokładnie myjemy i kroimy w ćwiartki. Najlepiej kroić je dużym, ostrym nożem – pigwa jest bowiem owocem dość twardym. Z ćwiartek pozbywamy się pozostałości ogonków oraz pestek. Pestek jest dużo i warto je odłożyć do osobnego naczynia – zrobimy z nich pestkówkę.

Z około 1,3 kilograma owoców otrzymamy 1 kg obranych, przygotowanych do zalania alkoholem ćwiartek pigwy. Przepis na pigwówkę z miodemObraną pigwę umieszczamy w co najmniej 3-litrowym słoju i zalewamy wódką oraz spirytusem. Szczelnie zamykamy i odstawiamy na miesiąc, co kilka dni potrząsając słojem.

Po upływie miesiąca alkohol zlewamy do osobnej butli a pigwę zalewamy płynnym miodem i odstawiamy na 2 tygodnie. Utworzony syrop miodowy łączymy ze zlanym wcześniej alkoholem, mieszamy i odstawiamy na kolejne 2 tygodnie. Po tym czasie filtrujemy, rozlewamy do butelek i pozostawiamy w spokoju na co najmniej 3 miesiące. Po tym czasie możemy delektować się wyborną nalewką z pigwy i miodu.