Jeżyny na nalewkęKto z nas nie lubi podjadać jeżyn? Są dobre na surowo, na soki i na dżemy. A może by tak… nalewka z jeżyn?

Składniki:
* 2 litry jeżyn
* 1 kg cukru
* 0,5 litra spirytusu
* 1 litr wódki czystej 40%

Jeśli mamy mniej alkoholu lub jeżyn to możemy oczywiście zmniejszyć proporcjonalnie ilość składników – na litr jeżyn odpowiednio 0,5 kg cukru, 0,25 litra spirytusu i 0,5 litra wódki.

Świeże, dojrzałe jeżyny przebieramy, płuczemy i osączamy na durszlaku do wyschnięcia. Możemy je osuszyć papierowym ręcznikiem, co przyspieszy cały proces pierwszego etapu przygotowania nalewki.

Nalewka z jeżynJeżyny układamy w słoju i przesypujemy cukrem. Słój zakrywamy gazą i odstawiamy na 2 dni do puszczenia soku. Po tym czasie, do słoja wlewamy spirytus i odstawiamy na okres 8 – 10 dni. Co dwa dni należy porządnie wstrząsnąć słojem.

W kolejnym etapie zlewamy zabarwiony spirytus do drugiego słoja. Pozostałe jeżyny rozgniatamy i zalewamy wódką. Po 6 – 7 dniach wódkę zlewamy do pierwszego słoja, mieszamy i dokładnie filtrujemy. Przefiltrowaną jeżynówkę rozlewamy do butelek, korkujemy i odstawiamy do chłodnego, ciemnego pomieszczenia.

Nalewka jeżynowa powinna dojrzewać w butelkach przez pół roku. Po tym okresie nadaje się do picia.

Etykiety na nalewkę jeżynową