Jak przyrządzić kanieKania czubajka to bardzo smaczny grzyb jadalny. Jak przyrządzić kanię? Wypróbowanym sposobem jest smażenie kani podobnie jak kotleta schabowego.

Składniki:
* czubajki kanie
* (ewentualnie) mleko
* (ewntualnie) mąka
* jajko
* sól i pieprz
* bułka tarta

Odcinamy kaniom ogonki przy samym kapeluszu. Obieramy wierzchnią skórkę kapelusza, po jej usunięciu kania będzie biała. Wcześniej warto kapelusz przełamać na pół, żeby zobaczyć czy nie jest zarobaczywiona, co wbrew pozorom, wcale nie jest rzadkością.

Kania smażona jak schabowyObrane kanie umieszczamy w jakimś pojemniku i zalewamy mlekiem. Dobrze jest je czymś przycisnąć, żeby nie wypływały. Odstawiamy do lodówki na 24 godziny.

Po tym czasie na talerz wysypujemy mąkę i obtaczamy w niej dokładnie kanie. Na płaskim talerzu roztrzepujemy jajko wraz z solą i pieprzem. Maczamy z obydwu stron kanie, tak żeby dobrze obeszły jajkiem. Na koniec kanie dokładnie panierujemy w bułce tartej.

Grzyby smażymy na dobrze rozgrzanym oleju przez 6-7 minut, tak żeby panierka dobrze się zrumieniła. Można jeść z pieczywem.

Dla niecierpliwych: można pominąć etap moczenia kani w mleku. Wtedy nie obtaczamy kani w mące a od razu w jajku i tartej bułce. Warto jednak poczekać, gdyż kania moczona w mleku jest smaczniejsza.