Zupa z grzybówJedliście kiedyś zupę grzybową ze świeżych grzybów? Jeśli nie, to warto poświęcić trochę czasu i ją zrobić. Jest naprawdę wyśmienita i niezbyt czasochłonna w wykonaniu.

Składniki do zupy ze świeżych grzybów (dla 3-4 osób):

* 0,5 kg świeżych grzybów (borowiki szlachetne, podgrzybki, maślaki, koźlarze)
* duża cebula
* pół kostki masła
* 1 litr rosołu z kury bądź bulionu z kostek
* 1 marchewka
* 1 korzeń pietruszki
* (opcjonalnie) trochę selera
* łyżka warzywnej przyprawy uniwersalnej
* trzy łyżki śmietany
* łyżka mąki
* pieprz i sól do smaku

Przygotowanie grzybów

Zupa grzybowa ze świeżych grzybówGrzyby dokładnie obieramy, kroimy na dość drobne części – ogonki w plasterki, kapelusze w trójkąty lub inne fantazyjne kształty. Małe kapelusze pozostawiamy w całości. Jeśli grzyby bardzo dokładnie obraliśmy to nie musimy ich płukać, a jeśli nie jesteśmy pewni to dobrze je przepłukać w wodzi i osączyć na durszlaku.

Cebulę kroimy w kostkę i podsmażamy do zeszklenia na niewielkiej części masła. Na drugiej, większej patelni lub woku, rozpuszczamy większą część masła. Gdy się rozpuści wrzucamy na nie pokrojone grzyby i smażymy na sporym ogniu przez 10 do 15 minut dość często mieszając. Z grzybów musi odparować nadmiar wody. Do grzybów dodajemy zeszkloną cebulę i mieszamy.

Rosół lub bulion do zupy grzybowej

Jeśli mamy gotowy rosół to go podgrzewamy a jeśli nie – przygotowujemy bulion z litra wody i dwóch kostek rosołowych. Do bulionu (rosołu) dodajemy startą na grubej tarce marchewkę i korzeń pietruszki, ewentualnie także nieco selera. Podgotowujemy przez kilka minut żeby warzywa nieco zmiękły.

Do bulionu dodajemy podsmażone grzyby, szklankę wody i gotujemy jeszcze przez kilka minut. Możemy teraz dodać przyprawę warzywną, pieprz i w razie potrzeby – sól. Zazwyczaj jednak bulion jest już wystarczająco słony i nie ma takiej potrzeby.

Zaprawka ze śmietany i mąki

Kiedy stwierdzimy, że walory smakowe odpowiadają naszym gustom, robimy zaprawkę ze śmietany i mąki. Najlepiej śmietanę wraz mąką dobrze jest roztrzepać w niewielkim słoiku. Po dokładnym wymieszaniu – dodajemy do zupy grzybowej, mieszamy i doprowadzamy do krótkotrwałego zagotowania.

Jeszcze makaron i zupa ze świeżych grzybów gotowa 😉

Na koniec gotujemy makaron. Do zupy ze świeżych grzybów najlepiej pasuje jakiś grubszy np. świderki. Makaron po ugotowaniu dodajemy do zupy grzybowej i możemy zajadać 🙂