Zebrane owoce tarninyJesień to czas na robienie różnego rodzaju nalewek, także z dzikich owoców. Jest już po pierwszych przymrozkach, więc możemy wybrać się na tarninę.

Tak jak wspomniano na początku, tarninę zbieramy po pierwszych przymrozkach, które mają miejsce zazwyczaj w październiku. Te fioletowe kulki możemy zbierać także wcześniej, gdy nie było jeszcze przymrozków, ale wtedy, przed nastawieniem nalewki, zamykamy owoce w zamrażalniku na kilka godzin.

Gdzie zbierać tarkę? Kolczaste krzewy tarniny rosną zazwyczaj na skrajach lasów, miedzach i nieużytkach. Tarnina wiosną kwitnie na biało. Warto wtedy zaobserwować te miejsca przy lasach, które pokrywają się na kilka dni intensywną bielą. Prawie na pewno jest to tarnina i będzie można wybrać się tam jesienią na zbiory. Niektóre, czy może nawet większość owoców może być pomarszczona. To normalny objaw po przemarznięciu – te owoce także zbieramy, bo nadają się do naszej nalewki.

Składniki przy 1 kg owoców:
Z tarniny zrobimy doskonałą w smaku nalewkę* 1 kg owoców tarniny (tarki)
* 0,5 litra spirytusu 95%
* 20 dag cukru
* 0,5 litra wody
* słój

Owoce płuczemy, odcedzamy i wsypujemy do słoja. Zalewamy spirytusem, tak żeby całkowicie zakrył tarkę. Odstawiamy na miesiąc czasu.

Po tym okresie zlewamy nalewkę do butelek a tarninę zasypujemy niewielką ilością cukru. Po kilku dniach cukier „wyciągnie” z owoców alkohol i zmieni się w syrop który dodamy do naszej nalewki.

Czas na finalne wykonanie nalewki na tarninie. Wodę z cukrem zagotowujemy i odstawiamy do przestygnięcia. Do ciepłego syropu dodajemy zlany wcześniej alkohol oraz syrop uzyskany po zasypaniu owoców cukrem. Całość bardzo dokładnie mieszamy. Jeżeli nalewka jest mętna (a zazwyczaj jest) to filtrujemy np. przy pomocy gazy. Wymieszany i przefiltrowany napój rozlewamy do butelek.

Nalewka z tarniny jest gotowa do picia po mniej więcej dwóch miesiącach od rozlania do butelek.

Etykiety na nalewkę z tarniny