Grzyby suszoneSuszenie grzybów to jedna z najpopularniejszych metod ich przechowywania. Suszone grzyby możemy wykorzystać do bardzo wielu potraw – zup, pierogów, sosów. Są też nieodzownym składnikiem wigilijnych dań. Do suszenia grzybów możemy wykorzystać, coraz bardziej popularne – suszarki spożywcze.

O suszarce spożywczej słów kilka

Całkiem niezłą suszarkę spożywczą – przeznaczoną do suszenia grzybów, owoców, ziół i warzyw możemy kupić już za około 100 zł. Suszarka taka składa się z grzejnej spirali z której nadmuchiwane jest powietrze na kilka sit umieszczonych piętrowo – jedno nad drugim. W standardowym wyposażeniu jest zazwyczaj cztery sita. Można dokupić jeszcze jedno lub dwa – wtedy suszenie jest bardziej efektywne i możemy wysuszyć jednorazowo więcej „towaru”.

Jakie grzyby suszyć?

Do suszenia nadają się przede wszystkim takie grzyby jak prawdziwki, podgrzybki, czy koźlarze a więc grzyby z „rurkami” na spodniej części kapelusza. Oczywiście mówimy tu cały czas o grzybach jadalnych 😉 Nie suszymy maślaków, bo są lepkie, wilgotne i nadają się raczej do marynowania, sosów czy mrożenia.

Przygotowanie grzybów do suszenia

Grzyby suszone w suszarceGrzyby przeznaczone do suszenia obieramy z niepotrzebnych dodatków – igieł, listków, piasku, humusu. Grzybów nie myjemy, tylko obieramy je na sucho przy pomocy nożyka i ewentualnie pędzelka. Odcinamy ogonki tuż przy kapeluszach, co pozwoli nam się zorientować czy w środku nie zadomowiły się robaczki. Z tego samego względu warto ogonki poprzecinać wzdłuż na pół. Większe kapelusze kroimy na mniejsze części – trzeba pamiętać, że im mniejsze kawałki, tym szybciej się wysuszą. Nie należy jednak także przesadzać, bo przecież nie chcemy otrzymać grzybowego proszku tylko suszone grzyby 😉

Suszenie grzybów w suszarce

Tak przygotowane grzybki rozkładamy równomiernie na wszystkich sitach suszarki, ale niezbyt gęsto, żeby zapewnić w miarę swobodny przepływ ciepłego powietrza z dołu do góry.

Włączamy suszarkę i idziemy do swoich zajęć. Co trzy – cztery godziny zmieniamy kolejność sit – dolne przekładamy do góry a górne na dół. Dzięki temu wszystkie grzyby będą się suszyć w miarę równomiernie. Pod koniec suszenia grzyby można poodwracać na druga stronę. Wysuszone grzyby są twarde i łamliwe – nie powinniśmy wyczuwać żadnej miękkości. Takie okazy możemy z suszarki zdjąć do przechowania.

Przechowywanie suszonych grzybów

Grzyby przechowujemy w zawiązanych płóciennych workach, powieszonych najlepiej gdzieś na strychu lub w szczelnie zamkniętych słoikach. Do suszu warto włożyć kilka listków laurowych jako zabezpieczenie przed molami.