Suszenie jagodCzarne jagody mają szerokie zastosowanie w kuchni, szczególnie w okresie ich zbiorów na przełomie czerwca i lipca. Możemy zrobić pyszne jagodzianki, pierogi, babkę lub przetwory: soki w słoikach lub dżemy. Jagody leśne możemy także ususzyć i wykorzystywać je w kuchni przez cały rok.

Jak suszyć czarne jagody? Jeżeli pogoda dopisuje, to jagody możemy suszyć na słońcu. Rozkładamy je na jakiejś dużej, płaskiej powierzchni i wystawiamy na ekspozycję słoneczną. W ten sprawdzony sposób jagody suszyły nasze babcie.

Jeśli pogoda nie sprzyja, jagody możemy ususzyć w piekarniku lub suszarce spożywczej. Ważne, aby pierwszy etap suszenia przebiegał w temperaturze około 50°C. Dzięki temu nie puszczą soku, tylko nastąpi powolne odparowanie wody zawartej w jagodach. Jeśli suszymy w piekarniku, to tackę wykładamy papierem do pieczenia lub folią aluminiową i na nią rozsypujemy pojedynczą warstwę jagód. Jak suszyć jagodySita w suszarkach spożywczych zazwyczaj mają zbyt duże oczka na suszenie jagód więc na sito nakładamy np. gazę i dopiero na nią wysypujemy warstwę jagód.

Kiedy jagody dość dobrze się zmarszczą, zwiększamy temperaturę suszenia do 70°C. Ususzone jagody mają postać czarnych, twardych grudek. Jeśli są miękkie – wymagają jeszcze suszenia. Suszone jagody przechowujemy w szczelnie zamkniętych naczyniach np. słoikach. Na słoiki możemy nakleić estetyczne etykiety.

Suszone jagody możemy wykorzystywać w sporządzaniu naparów lub jako dodatek do herbaty. Czarne jagody pozytywnie oddziałują na wzrok, są także świetnym lekarstwem na biegunki.