Zebrane owoce głoguPóźną jesienią warto zainteresować się czerwonymi owocami głogu – pospolitego w Polsce krzewu. Głóg doskonale nadaje się na różnego rodzaju domowe przetwory. Jest też składnikiem wielu mieszanek herbacianych. My zrobimy dziś z głogu doskonałe wino.

Wino głogowe w niczym nie ustępuje winom gronowym. Dobrze jest zebrać owoce po pierwszych przymrozkach.

Składniki:
* 5 kg owoców głogu
* 10 litrów wody
* 3 do 4 kg cukru
* matka drożdżowa i pożywka
* Będziemy potrzebować oczywiście winnego balona wraz z rurką fermentacyjną a także flanelowy woreczek.

Wino z głogu przygotowujemy od dokładnego opłukania i osuszenia owoców. Idealnie byłoby usunąć resztki kwiatostanów i pestki, bo korzystnie wpływa to na smak wina ale powiedzmy sobie szczerze ? owoce głogu są wielkości jagód więc? przy 5 kg byłoby to dość nużące zajęcie? Owoce miażdżymy więc w jakimś naczyniu i wsypujemy je do balona.

Z głogu zrobimy doskonałe w smaku winoRozgnieciony głóg zalewamy przegotowaną i ostudzoną wodą. Do całości dodajemy rzecz jasna matkę drożdżową i pożywkę, po czym zamykamy balon korkiem z rurką fermentacyjną. Po 3 dniach do nastawu dodajemy od 2 do 3 kg cukru ? im więcej, tym wino będzie mocniejsze.

Po kolejnych 7 dniach czeka nas operacja odcedzania moszczu głogowego. W tym celu wykorzystać można wyparzony woreczek flanelowy. Przelewamy przez niego nastaw do osobnego naczynia. W woreczku zostanie nam moszcz, który dokładnie wygniatamy. Przelewamy wino z powrotem do balona, żeby dojrzewało przez miesiąc. Po tym czasie ściągamy wino głogowe znad osadu.